خانه سرگرمی واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

واتیکان کوچکترین کشور جهان است که داخل رم واقع شده و ۴۴ هکتار مساحت دارد. سالانه حدود ۵میلیون گردشگر از آن دیدن می‌کنند در حالی که جمعیت آن ۷۹۹ نفر است. کل محدوده واتیکان تحت حفاظت یونسکو است و این یکی از متمایزترین ویژگی‌هایی است که آن را خاص می‌کند. در این مطلب با واتیکان بیشتر آشنا می‌شوید.

۹۵درصد از جمعیت را مردان تشکیل می‌دهند

واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن

جمعیت واتیکان عمدتا از کارکنان کلیسا و نظامیان (گارد سوئیس) تشکیل شده است. همه آن‌ها مرد هستند و ۹۵درصد از جمعیت شهروندان را تشکیل می‌دهند. بقیه شامل همسران و فرزندان نگهبانان سوئیسی می‌شوند.


تابعیت واتیکان به صورت موقت صادر می‌شود

واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن

تابعیت واتیکان توسط دولت شهر واتیکان صادر می‌شود. به طور سنتی، پاسپورت فقط برای پاپ فعال صادر می‌شود و او نمی‌تواند هیچ تابعیت دیگری به جز واتیکان داشته باشد. با این حال استثنا‌هایی هم وجود داشته است: پاپ فرانسیس تابعیت آرژانتینی و پاپ بندیکت شانزدهم تابعیت آلمانی خود را هم حفظ کردند.

کارکنان دولتی و اعضای خانواده‌شان هم می‌توانند تابعیت بگیرند. بعد از اتمام خدمت به واتیکان، تابعیت به صورت خودکار به ایتالیایی تغییر می‌کند و بعد از لغو شهروندی واتیکان، زندگی کردن در قلمروی آن ممنوع می‌شود. کودکان وقتی به ۱۸ سالگی برسند یا وقتی والدینشان تابعیت خود را از دست بدهند، دیگر شهروند واتیکان به حساب نمی‌آیند.


کل شهر تحت حمایت یونسکو است

واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن

این میراث جهانی یونسکو بسیار وسیع است، اما واتیکان تنها کشوری است که کل قلمروی آن تحت حفاظت یونسکو است.


نقاشی‌های دیواری و ممنوعیت عکاسی از کلیسای سیتین

واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن

بسیاری از گردشگران با یک هدف اصلی به واتیکان می‌آیند: دیدن کلیسای سیستین. همه مسافران هم محو اندازه و منظره واقع‌گرایانه آن می‌شوند و حیرت می‌کنند. می‌توانید ساعت‌ها روی نیمکت‌های این کلیسا بنشینید و از تماشای آن لذت ببرید اما عکاسی از آن ممنوع است و داخل ساختمان فقط می‌توانید با زمزمه حرف بزنید. کارکنان مخصوص مطمئن می‌شوند که بازدیدکنندگان عکس نمی‌گیرند، اما برخی افراد مخفیانه این کار را می‌کنند.

در سال ۱۵۴۳ شغل «پاک‌کننده نقاشی‌های دیواری» کلیسای سیستین به صورت رسمی وجود آمد. دیوارهای این کلیسا به دلیل ترک و شوره در حال ریختن بودند و بارها مرمت شده اند. دیوار‌ها و سقف از دوده شمع، گرد و غبار و آلودگی پاک شدند. آخرین بازسازی ۲۵ سال پیش انجام شد و بزرگترین حامی مالی آن یک شرکت ژاپنی بود که ۴.۲میلیون دلار پرداخت کرد. این کلیسا روزانه ۱۰هزار بازدیدکننده دارد.


در آدینه نیک می‌توانید پاپ را ببینید که در مقابل محراب دراز کشیده است

واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن
در آدینه نیک، مراسم مختلف کلیسا در این کشور برگزار می‌شود. یکی از آن‌ها «مصائب مسیح» نامیده می‌شود و با مراسمی شروع می‌شود که در آن پاپ با ردای قرمز در مقابل محراب دراز می‌کشد در حالی که کشیش‌ها پشت او زانو زده اند. در این لحظه همه در سکوت کامل دعا می‌کنند و سپس دعای آدینه نیک با صدای بلند خوانده می‌شود.


برای این که یک زن عادی بتواند در واتیکان زندگی کند، باید با یکی از اعضای گارد سوئیس ازدواج کند

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

شاید کار در واتیکان برای یک زن عادی ممکن به شکلی ممکن باشد (مثل ایستگاه رادیویی یا روزنامه)، اما برای زندگی تقریبا غیرممکن است. اما حداقل یک روش وجود دارد که زنان می‌توانند این کار را کنند؛ ازداج با یکی از اعضای گارد سوئیس. اما چند مانع وجود دارد. اعضای گارد سوئیس فقط با مجوز خاص و بعد از دریافت عنوان سرجوخه می‌توانند ازدواج کنند و عروس آینده هم باید مجوز واتیکان را دریافت کند. گارد سوئیس هم فقط مجردها را استخدام می‌کند.


واتیکان تنها کشور جهان با نرخ تولد صفر است

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

به این خاطر نرخ تولد صفر است که هیچ زایشگاهی در این کشور کوچک وجود ندارد و شهروندان فرزندان خود را در بیمارستان‌های رم به دنیا می‌آورند.


سفارت ایتالیا در واتیکان در خود ایتالیا قرار دارد

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

سفارت ایتالیا در واتیکان منحصربه‌فرد است، چون در خود ایتالیا قرار دارد! چون قلمروی واتیکان اجازه استقرار نمایندگان خارجی را نمی‌دهد. به همین دلیل ایتالیا و واتیکان توافقنامه‌هایی را تنظیم کرده اند که طبق آن تمام سفارت‌خانه‌های مورد اطمینان واتیکان در رم قرار دارند.


یک پمپ بنزین در قلمروی واتیکان وجود دارد

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

شاید تعجب نکنید که یک کشور مستقل پمپ بنزین خودش را داشته باشد. اما قیمت بنزین در آن بسیار پایین‌تر است و بسیاری از ایتالیایی‌ها آرزو دارند که در این پمپ بنزین سوختگیری کنند. اما این غیرممکن است، چون فقط وسایل نقلیه با شماره محلی می‌توانند از این پمپ بنزین استفاده کنند.


محبوب‌ترین خدمات پستی محلی در جهان

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

پست واتیکان یکی از بهترین خدمات پستی جهان است. خدمات پستی واتیکان خیلی سریع کار می‌کند و به همین دلیل برخی ایتالیایی‌ها ترجیح می‌دهند نامه‌های خود را از اینجا بفرستند. همچنین بیشترین تعداد نامه از این کدپستی ارسال می‌شود. خدمات پستی واتیکان در سال حدود ۲.۵میلیون نامه، ۷میلیون کارت پستال و ۲۰هزار بسته پستی می‌فرستد.


فروشگاه‌های واتیکان معاف از مالیات هستند

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

اما در پیدا کردن فروشگاه‌ها عجله نکنید، متاسفانه افراد عادی نمی‌توانند از اینجا خرید کنند. ساکنان واتیکان امتیازات ویژه‌ای دارند. فروشگاه‌های واتیکان معاف از مالیات هستند به همین دلیل قیمت‌هایشان معمولا ۲۵‌درصد پایین‌تر است.


راه آهن واتیکان کوتاه‌ترین راه آهن جهان است

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

طول این راه آهن حدود ۹۰۰ متر است که ۳۰۰ متر آن از محدوده واتیکان عبور می‌کند. قبلا این راه آهن منحصرا برای سفر‌های پاپ به رم استفاده می‌شد، اما اخیرا به روی گردشگران هم باز شده است.


کتابخانه واتیکان بیش از یک میلیون کتاب دارد

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

این کتابخانه در قرن پانزدهم توسط پاپ سیکتوس چهارم تاسیس شد و هنوز هم کتاب‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود. امروزه این محموعه حدود ۱۰۶میلیون کتاب چاپی، ۱۵۰هزار نسخه خطی، ۸۳۰۰ کتاب قدیمی، بیش از ۱۰۰هزار نقش برجسته و نقشه، ۳۰۰هزار سکه و مدال دارد. هر سال هم ۶۰۰۰ کتاب جدید به آن اضافه می‌شود.


باسیلیکای سنت پیتر یکی از بزرگترین کلیسا‌های مسیحیت در جهان است

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن
کلیسای کاتولیک رومی سنت پیتر در واتیکان بزرگترین ساختمان رنسانس به شمار می‌آید. ساخت آن در اواسط قرن شانزدهم آغاز شد و ۱۲۰ سال بعد به اتمام رسید. طول ساختمان ۲۲۰ متر، عرض آن ۱۵۰ متر و ارتفاع آن ۱۳۰ متر است. این کلیسا ۱۵هزار نفر ظرفیت دارد. این دومین کلیسا بزرگ جهان بعد از کلیسای «بانوی صلح ما» است که در سال ۱۹۸۹ ساخته شد.


کاتولیک‌های سراسر جهان آرزو دارند دست پاپ را ببوسند

واتیکان و دانستنی‌های جالبی درباره آن

از قرون وسطی، این رسم به وجود آمد که هرکس پاپ را می‌دید باید دستش را به نشانه احترام و تحسین او می‌بوسید. انگشتر پاپ نماد اختیار و تصدی کلیسا است. بعد از مرگ یا کناره‌گیری پاپ، این انگشتر در حضور سایر اعضای اصلی از بین می‌رود که نماد پایان حکومت اوست. حلقه جدید برای پاپ جدید ساخته می‌شود و طبق قانون این حلقه باید طلا باشد.

منبع: brightside

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

Must Read

آلبوم موسیقی تصنیف و ترانه منتشر شد

آلبوم «تصنیف و ترانه» تازه ترین اثر از گروه موسیقی همنوازان فاخته، از سوی شرکت نوای مهرنواز آریایی روانه بازار شد. آلبوم «تصنیف و ترانه»...

طرح آوازی «دشتی» اثر امیرحسین رئوفی منتشر شد

این نواخت طرحی آوازی در «دشتی-مرکب» با هدف به‌کارگیری ظرفیت‌های بالقوه در مد دشتی است. این اثر در شب کنسرت «برگزیدگان دانشکدۀ موسیقی دانشگاه...

منظومه ستار خان دستانی به قلم علیرضا تیانی خیابانی منتشر شد

تازه ترین اثر تألیفی از دکتر علیرضا تیانی خیابانی تحت عنوان «منظومه ستار خان دستانی» چاپ و منتشر شد. دکتر خیابانی در معرفی ستارخان از...

ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا آنلاین برگزار می‌شود

ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا روز سه شنبه 14 آبان 1399برای اولین بار به صورت آنلاین برگزار می‌شود. بنا به تصمیم رییس جمعیت شاعران آزاد ایران...

امیرحسین نوشالی برای تقدیر از فرشتگان سلامت می خواند

امیرحسین نوشالی با تک آهنگ «فرشته سلامتی» به جشنواره تولیدات صدا و سیما پیوست و این موزیک تقدیم فرشتگان سلامت و مردم شریف ایران...