طرز تهیه و دستور پخت کاپلت مرغ – تاپ روز

کاپلت مرغ از آن دست غذاهای جدیدی است که هم ظاهر زیبایی دارد و هم بسیار خوشمزه است. کاپلت های قطعات کوچک خمیری با مغز گوشت هستند که می توانید به دلخواه خود از گوشت مرغ و یا گوساله استفاده کنید.

مرحله اول تهیه کاپلت مرغ:

قبل از شروع هر کاری باید گوشت مرغ را به همراه سبزیجات آب پز کنید، برای این منظور گوشت مرغ(که می تواند ران سینه و یا ترکیبی را هر دو باشد) را آماده کنید، پوست آن ها را جدا کنید و تمیز بشویید و داخل قابلمه ایی بزرگ قرار دهید.

2 عدد پیاز متوسط را پوست بگیرید و بشویید، پیاز ها را خرد نکنید، اگر بخواهید فقط می توانید آن ها را به دو نیمه تقسیم کنید، پیاز ها را داخل قابلمه حاوی گوشت مرغ بی اندازید.

یک دسته کوچک جعفری جوان و تازه را هم پاک کرده، ساقه ها را کوتاه کنید و داخل قابلمه بریزید، چند عدد برگ بو تازه را هم به آن بی افزایید.

1 عدد ساقه کرفس را هم به سه یا چهار تکه تقسیم کنید، بشویید و داخل قابلمه بریزید.

روی مواد داخل قابلمه آب اضافه کنید تا جایی که آب روی سطح مواد را کامل بپوشاند، کمی زردچوبه به آن اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار داده و اجازه دهید همه مواد به مرور بپزند و گوشت مرغ نرم شود.

مرحله دوم تهیه کاپلت مرغ:

در مدت زمانی که گوشت و سبزیجات می پزند شما به سراغ تهیه خمیر کاپلت ها با آرد سمولینا بروید.

برای تهیه خمیر، 1 قاشق چایخوری نمک را با یک پیمانه آرد سیمولینا مخلوط کرده و همه مواد را به خوبی با هم مخلوط نمایید و سپس 2 بار الک کنید. آرد را به شکل کوه در بیاورید و داخل آن را گود کنید سپس 3 عدد تخم مرغ را در ظرفی جدا گانه بشکنید تا از سلامت آن ها مطمئن شوید.

تخم مرغ ها را داخل گودی آرد بریزید و شروع کنید به ترکیب کردن آرد سمولینا با تخم مرغ ها، این کار ادامه دهید تا همه مواد با هم مخلوط شوند، برای این که به خمیر نرم و یکدستی برسید، کم کم و به مقدار کم آب گرم به مواد قبل بی افزایید تا جایی که خمیر به دست نچسبد. خمیر را حسابی ورز بدهید سپس آن را داخل یک سلفون پیچیده و بگذارید 20 دقیقه الی 30 دقیقه استراحت کنید.

 کاپلت مرغ

مرحله سوم تهیه کاپلت مرغ:

سری به قابلمه حاوی گوشت مرغ و سبزیجات بزنید، اگر پخته شده بودند، گاز را خاموش کنید.

تکه های گوشت مرغ و سبزیجات را از قابلمه بیرون بیاورید و آب درون قابلمه را یک مرتبه با یک پارچه تمیز و بهداشتی صاف کنید، آب صاف شده حاصل از پخت گوشت و سبزیجات را داخل یک قابلمه دیگر بریزید و 1 قاشق غذاخوری کره به آن اضافه کنید، درب قابلمه را ببندید و در جایی گرم قرار دهید.

سبزیجات را به طور کامل جدا کنید و کنار بگذارید چون دیگر به آن ها احتیاجی نداریم؛ گوشت مرغ را از استخوان هایش جدا کنید، گوشت مرغ را داخل یک بلندر یا مخلوط کن بریزید تا به خمیر نرمی تبدیل شود.

 کاپلت مرغ

مرحله چهارم تهیه کاپلت مرغ:

اکنون باید به سراغ خمیر سمولینای آماده شده بروید، خمیر را از سلفون خارج کنید روی سطح کار آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید و شروع کنید به ورز دادن خمیر.

خمیر را با وردنه صاف و نازک کنید می توانید از دستگاه های خانگی ماکارونی ساز استفاده کنید و خمیر را به شکل ورقه ایی نازک و یک دست در بیاورید. سپس با یک چاقوی تیز خمیر را به قطعات 4 در 5 سانتی متر برش بزنید.

داخل هر تکه کوچک خمیر، مقداری از خمیر گوشت مرغ قرار دهید و خمیر را روی هم آورده و مطابق شکل گره بزنید به طوری که گوشت مرغ در مرکز خمیر قرار گرفته و خمیر کاملا بسته شود. این کار را ادامه دهید تا خمیر و پوره گوشت مرغ تمام شود؛ بگذارید کاپلت های آماده شده 10 دقیقه به همین حالت بمانند.

 کاپلت مرغ

مرحله پنجم تهیه:

قابلمه حاوی عصاره گوشت مرغ و سبزیجات را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید، و اجازه دهید تا این عصاره کمی به جوش بیاید سپس مقداری از آن را بچشید و مقدار نمک و فلفل آن را اندازه کنید، سپس کاپلت های آماده شده را داخل قابلمه بریزید و بگذارید کاپلت ها به مدت 8 الی 10 دقیقه با عصاره گوشت مرغ و سبزیجات بجوشند و آماده گردند. نوش جان

 کاپلت مرغ

منبع : mamifood.org


.
لینک کوتاه مطلب :

پیشنهاد ما به شما

طرز تهیه نان خامه ای – تاپ روز

نان خامه ای که در اصطلاح لاتین به آن profitrole یا cream puff گفته می …

طرز تهیه و دستور پخت خوراک فست فودی خیلی ساده – تاپ روز

دستور پخت خوراک فست فود ساده در حال حاضر تصمیم دارم غذایی ساده و معمولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =