خانه سرگرمی ایرلند را از زبان یک مهاجر بشناسید

ایرلند را از زبان یک مهاجر بشناسید

آشنایی با ایرلند

ماریا در روسیه متولد شده و پس از ازدواج با یک مرد ایرلندی به نام کارل، به این کشور مهاجرت کرده است. او ادعا می‌کند هرگز از تصمیمش پشیمان نشده است. ماریا دوست دارد تجربیاتش از زندگی در کشور اِلف‌ها، مو قرمزها و قلعه‌های باشکوه را با دیگران به اشتراک بگذارد.

رئیس خانواده ایرلندی زنان هستند، با یک قاشق…

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

دختران آرام و حساس احتمالا از مردان ایرلندی ناامید خواهند شد. ممکن است شوهرشان شب بیرون برود و تا ناهار روز بعد به خانه برنگردد، آن‌ها هنگام مسابقات ورزشی زمان از دستشان در می‌رود یا فراموش می‌کنند همسرشان را به مهمانی دعوت کنند.

زنان قوی ایرلندی دوستان و برنامه‌های خودشان را دارند و همیشه کاری برای انجام دادن دارند. همچنین هر یک از آن‌ها یک قاشق چوبی دارند که در روز عروسی به آن‌ها داده می‌شود. در خانواده‌های محلی، این قاشق نوعی عصای سلطنتی به شمار می‌رود و نماد قدرت مادر و همسر خانواده است. همه از قاشق می‌ترسند: شوهران، بچه‌ها و حتی سگ‌ها. چون اگر مادر یا همسرتان را پشت پنجره با قاشق ببینید، به این معناست که باید فورا به خانه بروید و امیدوار باشید چیزی که می‌خواهید برایتان اتفاق بیفتد.


خانواده‌های ایرلندی بسیار بزرگ هستند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

در ایرلند نمی‌توانید یک مهمانی خانوادگی با کمتر از ۳۰ نفر برگزار کنید؛ البته این‌ها فقط نزدیکان درجه یک هستند. اگر والدین کارل فقط برادران و خواهران او را با همسران و فرزندانشان دعوت کنند، حدود ۵۵ نفر می‌شویم. در ایرلند شما زندگی خودتان را می‌کنید و حتی متوجه نمی‌شوید که خانواده شما آنقدر بزرگ است که می‌توانید یک دهکده تشکیل دهید. اما وقتی زمان تعطیلات دسته‌جمعی یا خرید هدیه می‌شود، نگران می‌شوید.


باید فراهم کردن مقدمات ازدواج را از یکی دو سال قبل شروع کنید

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

جاهای خوب طرفداران زیادی دارند و افراد زیادی در لیست انتظار برای ازدواج در این مکان‌ها هستند. برای برپایی یک جشن عروسی در ایرلند، باید ۲۵ تا ۳۱هزار یورو هزینه کنید. یک خانواده متوسط با این پول می‌توانند هزینه ۱.۵ سال مسکن خود را بدهند.

گران‌ترین موارد، هزینه مکان و غذای عروسی است که به طور میانگین برای هر نفر ۷۰ تا ۸۰ دلار تمام می‌شود. همچنین به ندرت پیش می‌آید کمتر از ۱۰۰ مهمان  به عروسی‌های ایرلندی دعوت شوند.


کودکان و بزرگسالان توسط یک پزشک معالجه می‌شوند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

البته پزشک اطفال هم در ایرلند وجود دارد، اما فقط در بخش‌های زایمان و بیمارستان کودکان. در سایر موارد، باید به پزشک عمومی خانواده مراجعه کنید. مهم نیست چه مشکلی داشته باشید، سردرد، پادرد، کمر درد و … اولین کسی که شما را می‌بیند پزشک عمومی است و سپس او شما را به متخصص راهنمایی می‌کند.

هزینه پزشک عمومی خوب در ایرلند بالاست. هزینه ویزیت پزشک در دوبلین ۵۰ تا ۸۰ یورو است و کودکان زیر شش سال رایگان معاینه می‌شوند. البته پزشکان عمومی در مورد نوزادان محدودیت دارند، مثلا نمی‌توانند برای آن‌ها داروی حساسیت تجویز کنند یا چشم نوزادان را درمان کنند.


پدران در زایمان شرکت می‌کنند و مرخصی پدر شدن می‌گیرند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

مردان ایرلندی باید در کلاس‌های قبل از تولد شرکت کنند و از همسران خود هنگام زایمان حمایت کنند. پدران ایرلندی به راحتی می‌توانند مرخصی پدر شدن بگیرند. آن‌ها می‌‌توانند یک روز مرخصی بگیرند تا به تئاتر مهدکودک فرزندشان بروند یا با فرزندان خود به ورزش بروند یا وقتی فرزندشان بیمار است مرخصی بگیرند.

درست ۵۰ سال پیش، مردان ایرلندی آخر هفته‌ها گلف بازی می‌کردند و برایشان فرقی نمی‌کرد فرزندشان مریض باشد یا نه. اما امروزه ترک خانواده به خاطر سرگرمی‌های خود، اشتباه است.


مادران ایرلندی پول می‌گیرند تا از نوه هایشان مراقبت کنند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

مادران ایرلندی از شما می‌خواهند هفته‌ای دو بار به آن‌ها زنگ بزنید، هر چقدر که می‌توانید به آن‌ها سر بزنید و از شما می‌خواهند فرزندانتان را نزد آن‌ها ببرید، آن‌ها به هر بهانه‌ای به خانه شما می‌آیند، حتی بدون اینکه از قبل خبر بدهند. بسیاری از خانواده‌ها حتی مادرانشان را با خود به تعطیلات و سفر می‌برند. با این حال، اغلب باید به مادرتان برای نگهداری از نوه‌هایش پول بدهید، حتی اگر خودش بخواهد آن‌ها را ببیند.


همه از قبل برای زمستان غذا انبار می‌کنند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

به نظر می‌رسد ایرلندی‌ها هنگام باریدن برف، تحت تاثیر ژن‌های اجداد قرن نوزدهم خود هستند. آن‌ها احتمالا قحطی بزرگ را به یاد دارند و می‌ترسند که دوباره این اتفاق بیفتد. هیچ توضیح دیگری برای این شوق خرید مواد غذایی وجود ندارد. آن‌ها از قبل لیست مواد غذایی مورد نیاز خود را شروع می‌کنند.

ما در یک محله تپه‌ای زندگی می‌کنیم و هر ماشینی نمی‌تواند از این تپه‌ها بالا بیاید. به همین دلیل همسایه‌ها توافق کرده اند که در صورت نیاز، مرد‌ها با پای پیاده به مرکز شهر بروند.


می‌توانید از همسایه‌های خود تقاضای هر لطفی کنید

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

ماریا می‌گوید: «من در جایی که زندگی می‌کنم ده‌ها همسایه عالی دارم. من تک تک آن‌ها را می‌شناسم، تاریخ تولد برخی از آن‌ها را می‌دانم، می‌دانم تعطیلات آن‌ها کِی است و برخی اوقات به خانه آن‌ها می‌روم. گاهی اوقات به سگشان غذا می‌دهم یا به گل‌هایشان آب می‌دهم. من آن قدر کلید از همسایه‌های خود دارم که به نظر می‌رسد دربان محله هستم. در ایرلند همسایه‌ها مراقب خانه یکدیگر هستند، آن‌ها به حمل مبلمان یکدیگر کمک می‌کنند، زباله‌ها را بیرون می‌برند و به یکدیگر کمک می‌کنند. همچنین یک گروه واتس‌اپ داریم که از آن به عنوان تابلوی اعلانات استفاده می‌کنیم.‌ حتی می‌توانید از همسایه‌ها چند صندلی قرض بگیرید و تقاضای هر کمکی کنید.»


چیز‌هایی که ایرلندی‌ها نمی‌توانند بدون آن زندگی کنند:

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

زندگی در این کشور بدون چیز‌های زیر کاملا غیرممکن است:

تلویزیون؛ ایرلندی همیشه آماده اند زمانی را صرف تماشای سریال موردعلاقه یا نمایش در تلویزیون کنند.

توستر و کتری؛ هر دوی آن‌ها به طور قطع روی میز آشپزخانه ایرلندی‌ها هستند. نان تُست نوعی غذای ملی است که به شما کمک می‌کند با غصه، گرسنگی و نبودن غذا در یخچال کنار بیایید.

ماشین لباسشویی؛ ایرلندی‌ها به تمیز نگه داشتن لباس‌های خود توجه زیادی دارند.

خشک کن؛ در ایرلند لباس‌ها بدون خشک‌کن چند هفته خیس می‌مانند و می‌پوسند و کپک می‌زنند.

ماشین ظرفشویی؛ ایرلندی‌ها شیر آب گرم ندارند و هزینه گرم کردن آب نسبت به روشن کردن ماشین ظرفشویی گران‌تر تمام می‌شود.


در اینجا کمتر کسی با غذای سالم آشناست

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

رفتار غذایی ایرلندی‌ها با مفهوم روز «غذای سالم» مطابقت ندارد. آن‌ها وقتی بادمجان می‌بینند هوشیاری خود را از دست نمی‌دهند اما با گل کلم خوب هستند. مادربزرگ کارل هنوز فکر می‌کند سالاد سبزیجات نوعی غذای هندی است. چون از نظر آن‌ها فقط کسی که واقعا گاو‌ها را دوست دارد می‌تواند یک بشقاب سبزیجات بخورد.

ایرلندی‌ها گوشت یخ زده و غذا‌های آماده دوست ندارند. یک خانواده ایرلندی معمولی هر سال به ارزش ۷۰۰ یورو مواد غذایی دور می‌ریزد. چون آن‌ها باقیمانده غذا را استفاده نمی‌کنند یا آن را فریز نمی‌کنند.


ایرلندی‌ها همه چیز را درباره گوشت و سیب زمینی می‌دانند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

وقتی در سوپرمارکت سیب‌زمینی می‌خرید، باید به دقت روی بسته بندی آن را بخوانید. در ایرلند سیب زمینی‌های مختلفی وجود دارد که برای غذا‌های مختلف به کار می‌روند. مثلا از سیب زمینی سرخ کردنی نمی‌توان برای آبپز کردن استفاده کرد.

همچنین ایرلندی‌ها فکر می‌کنند بهترین گوشت گاو جهان را دارند. آن‌ها فقط به گاوهایشان علف می‌دهند که باعث می‌شود گوشتشان بسیار لطیف باشد. شیر هم در ایرلند بسیار ارزان است.


حس شوخ طبعی ایرلندی‌ها مشهور است

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

ایرلندی‌ها همیشه چیزی برای خندیدن پیدا می‌کنند.  جوک‌های آن‌ها معمولا درباره زندگی روزمره، سیاست یا ورزش است. البته آن‌ه به شوخی یکدیگر را اذیت هم می‌کنند.


به کارگران چای نمی‌دهند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

در ایرلند، کارگرانی که استخدام می‌کنید لزوما فقیر نیستند، بلکه افرادی هستند که زیاد کار می‌کنند و انتظار ندارند به آن‌ها غذا، چای یا هر چیز دیگری بیش از توافقتان بدهید.

همه تعاملات با کارگر در ایرلند بیشتر حرفه‌ای است تا دوستانه. ممکن است وقتی اولین بار کسی را می‌بینید به او چای یا قهوه تعارف کنید و او بررسی می‌کند که چه کاری باید برایتان انجام دهد. البته مواقعی که هوا خیلی سرد یا خیلی گرم است، استثناست، در این زمان مردم محترمانه‌تر با هم رفتار می‌کنند، اما از چارچوب خارج نمی‌شوند.


هر گوسفند شماره خودش را دارد

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

وزیر کشاورزی یک دفترچه راهنما درباره چگونگی برچسب زدن صحیح به گوسفندان صادر کرده است. هر گوسفند برچسب خودش را دارد که طبق الزامات سیستم ملی شناسایی گوسفند به آن داده شده است. این کد اطلاعات زیادی را دربرمی گیرد، از جمله نام مالک گوسفند در صورت گم شدن آن.

البته بیشتر کشاورزان وقت این را ندارند که گوسفندان را تک تک دنبال کنند و برچسب بزنند، به همین دلیل آن‌ها را با رنگ مخصوص علامت می‌گذارند.


یک بار در سال، کل کشور سبز می‌شود

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

این اتفاق در روز جشن سنت پاتریک رخ می‌دهد. شگفت انگیز است، اما کسی که مسیحیت را به ایرلند آورد، یک برده بود. این برده را برای فروش به این کشور آوردند و او ۶ سال اول را به عنوان چوپان در ایرلند گذراند.

مراسم رژه معروف ایرلندی در ۱۷ مارس برگزار می‌شود و مقدمات آن چند روز زودتر آغاز می‌شود. ساختمان‌ها به تدریج با رنگ سبز نقاشی می‌شوند و شبدر‌های ایرلندی همه جا ظاهر می‌شوند.


پنج دلیل برای رفتن به ایرلند

ایرلند را با تجربیات یک مهاجر بشناسید

مناظر باورنکردنی؛ اگر در جهت عقربه‌های ساعت در این جزیره رانندگی کنید، می‌بینید که مناظر چقدر تغییر می‌کنند. شما با ساحل بی‌انتها شروع می‌کنید، سپس از مقابل صخره‌ها عبور می‌کنید و دوباره به سواحل باورنکردنی جزیره آشیل بازخواهید گشت.

تاریخ؛ ایرلند قلعه‌ها، صومعه‌ها و بنا‌های قدیمی زیادی دارد که از اهرام مصر هم قدمت بیشتری دارند و تقریبا همه جزایر اینجا ماجرای قدیمی جالبی دارند.

فرهنگ؛ برای این که واقعا آن را احساس کنید باید به روستا‌های ایرلند بروید.

جذابیت مردم ایرلند؛ به دلایل اسرارآمیزی، مردم سراسر جهان ایرلندی‌ها را دوست دارند. حتی در آمریکای شمالی همه سعی دارند ثابت کنند که ریشه ایرلندی دارند.

غذا؛ استیک‌های آبدار، میگو‌های دوبلین، جشنواره‌های غذا و … ایرلند فقط سوسیس و بیکن نیست، بلکه غذاهای دریایی و گوشت گوسفند فوق العاده‌ای هم دارد.

منبع: brightside

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

Must Read

آلبوم موسیقی تصنیف و ترانه منتشر شد

آلبوم «تصنیف و ترانه» تازه ترین اثر از گروه موسیقی همنوازان فاخته، از سوی شرکت نوای مهرنواز آریایی روانه بازار شد. آلبوم «تصنیف و ترانه»...

طرح آوازی «دشتی» اثر امیرحسین رئوفی منتشر شد

این نواخت طرحی آوازی در «دشتی-مرکب» با هدف به‌کارگیری ظرفیت‌های بالقوه در مد دشتی است. این اثر در شب کنسرت «برگزیدگان دانشکدۀ موسیقی دانشگاه...

منظومه ستار خان دستانی به قلم علیرضا تیانی خیابانی منتشر شد

تازه ترین اثر تألیفی از دکتر علیرضا تیانی خیابانی تحت عنوان «منظومه ستار خان دستانی» چاپ و منتشر شد. دکتر خیابانی در معرفی ستارخان از...

ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا آنلاین برگزار می‌شود

ششمین اجلاس شاعران هم‌سرا روز سه شنبه 14 آبان 1399برای اولین بار به صورت آنلاین برگزار می‌شود. بنا به تصمیم رییس جمعیت شاعران آزاد ایران...

امیرحسین نوشالی برای تقدیر از فرشتگان سلامت می خواند

امیرحسین نوشالی با تک آهنگ «فرشته سلامتی» به جشنواره تولیدات صدا و سیما پیوست و این موزیک تقدیم فرشتگان سلامت و مردم شریف ایران...